Judo - jemná cesta

Kliky

Všeobecný názor je, že klik je cvik posilující hlavně ruce. Není to pravda. Tento cvik procvičuje celé tělo. Zaměřuje se na stabilitu trupu a celkové postavení těla. Klik posiluje všechny svaly potřebné k tomu, abyste se zvedli z jakékoli pozice. Je to velice funkční cvik.

Většina našich svalů se aktivně účastní při udržení lidského těla ve stabilní poloze. Proto se celé tělo může hýbat jako celek. Ačkoli je zde celkem mnoho variací, jak tento cvik cvičit, budeme se soustředit na provedení toho nejzákladnějšího způsobu.

Jediný správný způsob, jak udělat klik je, pohybovat se jako jeden celek.

Provedení kliku

 1. Začíná se klekem na všech čtyřech končetinách. Mějte rovná záda od hlavy až ke křížové kosti.
 2. Opřete se o ruce v šířce ramen, prsty natažené dopředu. Ujistěte se, že máte dlaně opravdu přesně pod rameny.
 3. Při výdechu zastrčte břicho směrem k páteři. Udržte svůj trup zpevněný v průběhu celého cviku. Dýchejte do celého vašeho trupu, dokud nedokážete váš dech prohloubit, je úplně v pořádku dýchat povrchněji.
 4. Natáhněte jednu nohu dozadu, až bude úplně natažená, přeneste celou svoji váhu na špičku nohy.
 5. Natáhněte i druhou nohu a svou váhu přeneste přesně mezi obě vaše nohy. Teď máte celé tělo postavené jen na čtyřech bodech - obou rukách a na bříškách prstů u nohou.
 6. Udržujte tělo v jedné rovině. Nedovolte, aby vaše boky klesly pod ramena, jak během statické fáze, tak i během pohybu. Tato pozice, je pro klik základní.
 7. Nadechněte se a ohněte ruce jak jen to jde. Jestli jste toho schopni, nechte vaše tělo v jedné linii klesnout co nejníže k podlaze. Nelehejte si ale na podlahu a neodpočívejte.
 8. Vydechněte, zároveň zatlačte dlaně do podlahy, propněte ruce, zvedněte tělo od podlahy a vraťte se do počáteční polohy.

 

   Správné provedení kliku www.youtube.com

Tipy:

Zpočátku se nemusíte starat o to, jak velký rozsah pohybu máte. Mnoho lidí si myslí, že nemá cenu dělat kliky, když nedokážou jít celou svou vahou až k zemi, a proto z toho nemají žádný užitek. Není to pravda. Už jen při udržení pozice z toho máte užitek. Přidání jakéhokoli pohybu je jen další výzvou pro vaše tělo, aby si začalo budovat silné svaly a vytrvalost.

Jak trénovat

Tři až pět opakování pro začátečníky. Tři sady po deseti vám pomohou získat základní kondici. Pokročilí sportovci cvičí někdy i stovky kliků a dokonce si i přidávají zátěž. Nenechte se zastrašit extrémy! Jen díky pouhému faktu, že vůbec cvičíte, jste o kousek před ostatními.

 

Co je započítáno jako klik v soutěži?

Paže musí být v šířce ramen, prsty směřují dopředu. Tělo musí zůstat přímé, žádné prohýbání v kolenou nebo v pase. Tělo musí jít dolní poloze tak nízko, aby v loktech byl úhel 90° nebo menší a tělo musí být rovnoběžné s podlahou. Tělo se musí zdvihnout až do natažených paží. Klik se musí provádět na tvrdé podložce.

 

WORLD RECORDS

 • non-stop: 10,507; Minoru Yoshida (JAP), Oct 1980 
 • one year: 1,500,230; Paddy Doyle (GBR), Oct 1988 - Oct 1989
 • 24 hours: 46,001; Charles Servizio (USA), 24/25 April 1993 at Hesperia
 • 1 hour: 3,877; Bijender Singh (IND), 20 Sept 1988
 • 30 minutes: 2,354; Rolf Heck (GER), 13 Nov 2000
 • 30 minutes (women): 829; Alicia Weber (USA), 8 February 2011 in Clermont, Florida, USA
 • 10 minutes (women): 450; Alicia Weber (USA), 24 May 2009 in Clermont, Florida, USA
   
 • 5 minutes: 441; Giuseppe Cusano (GBR), Loftus Road Soccer Stadium at the Fulham v. Portsmouth game on 24 Nov 2003
 • 3 minutes (women): 190; Renata Hamplová (TCH), Record Festival Pelhrimov 1995

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode