Judo - jemná cesta

Historie

 

Všechny bojové sporty se rozvinuly ze starobylých způsobů boje a bojových umění. Umění bránit se a útočit bez použití zbraně bylo pěstováno u mnoha národů a bojová cvičení ve formě různých zápasů jsou součástí zálib a tělesných cvičení člověka od pradávna. Jsou to jedny z nejstarších druhů sportu. Neliší se pohnutkou, ze které vznikly, ale velmi se liší svoji technikou.

Koncem 16. a začátkem 17. století byly v Japonsku techniky boje beze zbraně zpracovány do tzv. „džiu džitsu“ (jemné umění). Byl to výrazný pokrok v boji, protože umožňoval porazit protivníka nejen silou, ale i technikou a taktikou. Obránce tak získal možnost zvítězit i nad mnohem fyzicky zdatnějším nebo i ozbrojeným protivníkem. Škol, kde se tomuto umění vyučovalo, bylo v Japonsku mnoho, každá z nich měla své přednosti i své nedostatky. Jedno však měly společné: cíl využít co nejvíce fyzických a duševních sil obránce. Nejvyššího rozkvětu dosáhlo džiu džitsu v 18. a 1.polovině 19. století, později upadá takřka do zapomnění.

 

Vznik juda

Koncem 19.století toto umění oživil a přepracoval JIGORO KANO (1860 – 1938). J. Kano byl vynikající pedagog, byl členem Japonské horní sněmovny a ministrem výchovy. Založil Japonskou atletickou asociaci a zastupoval Japonsko v Mezinárodním olympijském výboru.

J. Kano se v mládí učil džiu džitsu u tří vynikajících mistrů své doby. V roce 1882 založil v Tokiu vlastní školu, kterou nazval Kodokon (škola pro studium cesty). V ní vyučoval džiu džitsu v pozměněné formě a jinou metodou, než se učilo doposud. Sestavil tak sportovní zápas, ve kterém soupeři bojují v duchu džiu džitsu, ale boj je omezen určitými pravidly, jsou zakázané nebezpečné nebo zdraví ohrožující zákroky. Nazval jej JUDO. Z Japonska se pak judo rozšířilo do celého světa. Od roku 1964 je judo olympijským sportem.

 

Judo u nás

Džiu džitsu je u nás známo od roku 1910, cvičilo se však jako sebeobrana a šlo spíše o příležitostná cvičení. Systematicky se u nás začíná až od roku 1934 ve Vysokoškolském sportu.

            1934 – první oddíl Vysokoškolský sport, instruktor Uštván Funlop (přezdívka Dobo)

            1936 – 3.4. ustaven Český svaz Jiu Jitsu (džiu džitsu)

            1938 – První mistr džiu džitsu F. Šíma

            1939 – První mistrovství republiky

            1972 – První účast našeho judisty na OH (Ing. P. Jákl)

            1980 – První medaile z OH (bronz ve váze +95, V. Kocman)

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode